Bevonjunk grafikust a Power BI dashboardok tervezésébe?

Megmondom őszintén, hogy sokat próbálkoztunk vele, de szinte sosem volt gyümölcsöző az együttműködés. Sosem azt kaptuk amit szerettünk volna, és 1) vagy betereltük magunk egy olyan utcába, ahonnan már nem volt visszaút, 2) vagy nem vettük figyelembe, amit a grafikus mondott és akkor abból volt sértődés.

De mi miért nem tudtunk együttműködni? Egész egyszerűen csak rosszul kértünk… Ahogy az üzlet nem érti meg magát az IT-val, ugyanúgy mi sem érttettük meg magunkat a grafikussal vagy a kommunikációs osztállyal. Odaadtunk nekik pár dashboard tervet, elmondtuk nekik a vizualizációs best praktice-eket, bemutattuk a célközönséget, megmutattuk a megjelenítő platformot és vártuk a csodát. De az sosem következett be… Mert bár gyönyörű dizájnterveket kaptunk, de azok adatvizualizációs szempontból nem voltak hatékonyak.

De tanultunk a hibáinkból és ma már csak pár dologban kérjük a segítségüket:

8 elemű színskála

Sajnos nincs olyan cég, aki ne szeretné viszontlátni az arculati színeit a dashboard-okon. Hiába mondogatjuk, hogy ez nem egy szórakoztató műfaj, hogy itt az mondanivaló minél gyorsabb célba juttatása a cél, ha nem jelennek meg az arculati színek a dashboardokon, akkor rá se néznek. Nem érzik a saját kölyküknek, idegennek tartják, és ezt szóvá is teszik. Szóval az arculati színeknek meg kell jelenniük a dashboardokon és kész. Ágálhatunk ellene, de akkor is meg kell jelennie.

És itt jön jól a grafikus segítsége. Vele ki tudunk alakítani egy olyan színskálát, amely harmonikus, összhangban van az arculati színekkel és a vizualizációs best praktice-eknek is megfelel. Mit kell kérnünk tőle?

Úgy állítson össze egy 8 elemű színskálát, hogy

  • jelenjen meg benne egy-két arculati szín
  • a színskála legyen harmonikus
  • A színskálában egymás után következő színek legyenek egymás komplementerei (A power BI, amikor kirajzol egy grafikont, akkor az első vonal színe lesz a színskála első eleme, a második a második, és így tovább. Ezért nagyon fontos, hogy az egymás melletti vonalak nagyon elkülönüljenek egymástól. A Power BI workshopon ezt úgy tanítom, hogy az egymás utáni színeket úgy válasszák meg, hogy azok a színkör túloldalán helyezkedjenek el.)
  • A színskálában egymás után következő színek kiválasztásakor lehetőleg arra is figyeljenek, hogy a színtévesztőknek is segítsenek, és olyan színeket pakoljanak egymás mellé, amelyeket a színtévesztők sem kevernek.

Ezen kívül még szoktunk tőlük kérni két szint a jó/semleges/rossz és a minimum/center/maximum kifejezésére. (ezek jellemzően egyébként ugyanazok.)

Betűtípus

A másik, amiben a segítségüket szoktuk kérni, az a betűtípus kiválasztása. Itt azt szoktuk kérni, hogy

  • Legyen hasonló az arculati kézikönyvben szereplő betűtípusokhoz
  • legyen minél inkább helyiérték tartó (Azaz, a táblázatban egymás alatt szereplő karakterek ugyanazon a pozíción jelenjenek meg, ha fentről lefelé olvasom a számokat, akkor ugyanazon a pozíción könnyen fusson a szem lefelé)
  • és hogy lehetőleg a Power BI beépített karakterkészlete közül válasszon egyet.

Összefoglalva: Ha a betűtípusban és a színekben egyességre jutunk, akkor ez általában elég ahhoz, hogy a kommunikációs osztály is rábólintson a dashboard-jainkra, a főni is boldog lesz, hogy viszontlátja az arculati színeket, és mi is boldogok leszünk, hogy a lehetőségéhez képest könnyen olvasható dashboardokat fejleszthetünk.

Megj.: Most hogy ezeket leírtam, lehet hogy írok a témákról külön-külön is, hogy adjak valamit azoknak is akik nem tudnak/nem akarnak grafikust bevonni. Sőt. lehet hogy elviszem őket a jövő heti Budapest BI-ra is. Hétfőn Power BI riportfejlesztési best practice-ekről tartok előadást, a téma illik oda is.

Kővári Attila - BI projekt

POWER BI WORKSHOP

Tudjon meg többet az itt elhangzottakról! Jöjjön el a 2025. február 27.-i Power BI workshopra vagy rendeljen kihelyezett képzést! Részletek >>

 

Új hozzászólás