Tipográfia Power BI-ban

Betűtípus választásakor a legfontosabb a könnyen olvashatóság, ezért olyan betűtípust illene választani, aminek

  • Minden karaktere ugyanolyan széles
  • Minden karaktere ugyanolyam magas
  • És a karakterek közti távolság is ugyanakkora

Ez igaz a számokra és a szövegre is. Sokszor kódokkal dolgozunk, fontos, hogy egy táblázatban függőlegesen futhasson a szem, hogy lássuk, hogy a hatodik pozícióján mi áll a kódnak.

Számoknál is fontos, hogy futhasson a szem, és az ezres szeparátorok, a tizedesvesszők, a százalék és Ft jelek mindig ugyanazon a pozíción legyenek. Akkor is, ha félkövér egy szám, és akkor is, ha nem.

A Power BI alapértelmezett Segoe UI betűtípusa például nem fix szélességű:

Lehet látni, hogy mind a 13 karakter széles kód oszlop is szétcsúszik, és a félkövér összegeknél is elmozdul az ezres szeparátor és a tizedesvessző is.

Ha szeretnénk, hogy a számokon is és a kódokon is fusson lefelé a szem, akkor rögzített szélességű (monospace) betűtípust kell választanunk. A Power BI-nak két monospace betűtípusa is van:

  • Consolas
  • Courier New

Az alábbi táblázat például Consolas betűtípust használ:

Lehet látni, hogy mind a betűknél, mind a számoknál tartja a helyiértéket, függetlenül attól, hogy félkövér-e a szöveg/szám vagy nem. De ez a betűtípus ronda… Tanfolyamon el lehet mondani, hogy ez lenne a jó, de tényleg annyira csúnya szegény, hogy a való életben sehol sem használjuk. Best practice ide vagy oda, azért mindennek van határa :-)

A másik, amit betűtípus választásnál érdemes figyelembe venni, az az ékezetes betűk támogatása. A Power BI alapértelmezett DIN betűtípusa például így jeleníti meg az ékezetes betűket:

Lehet látni, hogy a kis ű-vel és ő-vel nem igazán tud megbírkózni…

Összefoglalva tehát olyan betűtípust kell választanunk, amely

  1. szép :-),
  2. legalább a számoknál nagyjából fix széles karaktereket használ,
  3. és szépen jeleníti meg a magyar ékezetes betűket.

Oké, de mit csináljunk, ha a Power BI-ban nincs ilyen?

Használhatunk saját betűtípust is. Power BI-ban a stílusfájlokon (theme fájl) keresztül be tudunk állítani saját betűtípust is. De ez csak akkor működik, ha a beállított betűtípus telepítve van a kliensgépen is. Épp ezért eddig csak nagyon félve használtam.

Ugyanakkor most olvasom, hogy meg lehet adni a stílus (theme) fájlban (fallback) betűtípust is, ami akkor jelenik meg, ha a kiválasztott betűtípus nincs telepítve a kliensen. Ehhez csak annyit kell tenni, hogy a kiválasztott font neve mellé vesszővel oda kell írni a fallback betűtípusokat (mert hogy több is lehet) is. Mutatom: 

Összefoglalva tehát olyan betűtípust érdemes választanunk, amely

  1. azonos, vagy közel áll a vállalat arculati kézikönyvében használt betűtípushoz
  2. legalább a számoknál nagyjából fix széles karaktereket használ,
  3. szépen jeleníti meg a magyar ékezetes betűket

És fallback betűtípusként érdemes megadni egy olyan betűtípust, amely

  1. web-safe, (pl.: Arial, Verdana, Tahoma, Trebuchet MS, …)
  2. és közel áll a választott elsődleges betűtípushoz.

 

Kővári Attila - BI projekt

POWER BI WORKSHOP

Tudjon meg többet az itt elhangzottakról! Jöjjön el a 2025. április 15.-i Power BI workshopra vagy rendeljen kihelyezett képzést! Részletek >>

 

Új hozzászólás