Hogyan tudunk megágyazni az adattárháznak?

Készülök a szerdai BI és adattárház projektvezető képzésre, és annak az első blokkja az „előterjesztés vezetői jóváhagyásra”. Ez ugye minden bevezetés első lépése, amikoris pénzt és felhatalmazást kérünk a BI vagy adattárház bevezetés előkészítésére.

Ennek a blokknak van egy része, amely az adattárház bevezetés várható szervezeti hatásaival, függőségeivel foglalkozik. Amikor ezt olvastam, akkor eszembe jutott, hogy van itt egy olyan téma, amiről még nem beszélek. Mindig onnan indulunk, hogy mi kell az adattárházhoz, minek kell megvalósulnia az indulásig, stb.

De arról sosem beszélünk, hogy mi lenne jó, ha megvalósulna még az adattárház előtt. Ami bár nem létszükséglet, tudunk nélküle adattárházat bevezetni, de egyszerűbbé, olcsóbbá tenné a bevezetést, és a bevezetés elhalasztása esetén is értéket teremtene a szervezetnek.

Gyorsítósáv az adattárházak sikeréhez

Két dolog jutott eszembe:

  1. Központi törzsadatkezelés:
  2. DW ready forrásrendszerek

Központi törzsadatkezelés

A törzsadatok egységesítését az adattárház kiköveteli, és meg is tudja oldani, de egy központi ügyféltörzs, terméktörzs adattárház nélkül is értéket teremt a szervezetnek, és az adattárház bevezetést is nagyban megkönnyíti.

Erre vannak professzionális (Master Data Management) szoftverek is, de vannak cégek akik célszoftver nélkül is megoldják: Valakit kineveznek törzsadat felelősnek, akinek az a feladata, hogy vezesse valahol a központi törzset, és az abban kiosztott master ID-kat leszinkronizálja a forrásrendszerekbe. Azaz a forrásrendszerek törzseit összepontozza a központi törzsekkel.

Egy ilyen egységesített törzs óriási segítség lesz majd az adattárházasoknak, de az adattárház projekt késése vagy el nem indulása esetén is értéket teremt az üzleti felhasználóknak.

Adott például egy nemzetközi kúthálózat, ahol a shopokban értékesítenek mondjuk Snickers csokit. Minden kút, minden országban más és más cikkszámon tartja nyilván a Snickers-t és szegény elemző egy egységes terméktörzs nélkül olyan egyszerű kérdésre sem tud válaszolni, mint a „hány Snickers csokit értékesítettünk kelet Európában.

Szóval egy egységes terméktörzs adattárház nélkül is értéket teremtene, de a megléte nagyon megkönnyítené az adattárházak bevezetését.

DWH ready forrásrendszerek

Erről írtam már 12 éve, (lehet hogy leporolom majd azt a cikket mert nem mai...), de lényeget kiemelem ide: Minden új rendszer bevezetésekor hangsúlyt kéne fordítani arra, hogy a rendszer integrálható legyen más rendszerekkel. A fejlesztők önmaguktól nem törekszenek erre, mert „minden adatból, ami a rendszerből távozik más húz hasznot”, úgyhogy nekünk kell kikényszeríteni bevezetéskor, hogy erre figyeljenek.

Nem kell nagy dologra gondolni, csak olyanokra mint a legyen időbélyeg minden rekordon, kapjunk adatmodell dokumentációt, valamiféle támogatást (pl prediktív szövegbevitel) az adatminőség megőrzéséhez. Vagy ami a legfontosabb: kerüljön be a szerződésbe, hogy „A rendszerben keletkező, vagy oda bekerülő adatok a megrendelő kizárólagos tulajdonát képzik, ezen adatokkal korlátlanul rendelkezhet, tetszőleges célra felhasználhatja, el is adhatja, stb.”

Ezek is olyanok, amelyek nagyban megkönnyítik az adattárház integrációját, de adattárház nélkül is értéket teremtenek.

Nem fogom ezeket a témákat betenni a szerdai BI és adattárház projektvezető képzésbe, mert már így is óriási az anyag, de elgondolkodtam rajta, hogy be kéne emelni ezt is. Talán a következő képzésbe beteszem…

Kővári Attila - BI projekt

BI & DWH projektvezető képzés

Tudjon meg többet az itt elhangzottakról! Jöjjön el a 2025. október 16.-i BI és adattárház projektvezető képzésre, vagy rendeljen kihelyezett tanfolyamot! Részletek >>

 

Új hozzászólás