Mikor valaki adatbányászati könyvet szeretne találni magának, mindig vissza szoktam kérdezni, hogy milyen aspektusból közelít a dologhoz. Kevés a magyar nyelvű munka (Attila majd mindet felsorolta), én az alábbi elvek szerint ajánlanám őket:
- Üzleti haszon az adatok mélyén (Fajszi Bulcsú, Cser László, Fehér Tamás) - Inkább azoknak ajánlom, akik az adatbányászati problémák felismerésére, az adatbányászokkal való közös nyelv kialakítására vágynak. Akik művelni szeretnék ezt a szakmát, azoknak, azoknak inkább azért javaslom, hogy lássák, mennyit tudhat az üzleti oldal, ha nagyon tájékozódott.
Van egy korábbi könyvük a szerzőknek: Üzleti tudása az adatok mélyén. Kevésbé kiforrott mű, inkább akkor vegyed a kezedbe, ha nincs sok időd - ez ugyanis jóval rövidebb.
- Adatbányászat - Koncepciók és technikák (Jiawei Han) - Elég régi könyv, ma már nem is igazán ajánlom. Az adatbányászat kialakulásakor nagyon jelentős műnek volt mondható, szerintem a mai üzleti és szakmai világ már túlhaladt rajta.
- Adatbányászat a hatékonyság eszköze (Dr. Abonyi János) - Azoknak, akik művelni szeretnék az adatbányászatot, jó kiindulópont. Meg lehet tanulni belőle a különböző módszereket, de ilyen értelemben jó tankönyv. De szemlélet szempontjából nagyon keveset ad.
- Adatbányászati algoritmusok - Bodon Ferenc (weben elérhető egyetemi jegyzet) - Csak a legelszántabbaknak, kezdésre semmiképpen nem ajánlom. Főleg a dolog mély matematikai részére koncentrál, bár vannak olyan fejezetei is, ami általánosabb bevezetőt takar.
- Szövegbányászat - Tikk Domonkos - Jó könyv, de nem adatbányászattal, hanem szövegbányászattal foglalkozik. Inkább azoknak ajánlom - de azoknak nagyon - akik már adatbányászattal tisztában vannak, vagy akik direkte a szövegbányászatra szeretnének specializálódni. Azoknak is érték lehet néhány fejezete, akik üzleti oldalról ugranak bele a témába.
- Van még néhány magyar nyelvű könyv, de ezek elég régiek, és - mondjuk igy - igen szerény színvonalúak, ezeket semmiképpen nem ajánlom.
Üzleti és algoritmikai szempontból vannak jó könyvek, de szemléletet tanító műből magyarul még nincs, angolul is párját ritkítja a dolog. Én egyet ismerek csak: Larose, Discovering Knowledge in Data. Kevés algoritmus, kevés üzleti rész, de sok gyakorlati elemzés és elgondolkodtató gondolat, ami alapján valamifajta szemléletre is szert lehet tenni.
Gáspár-Papanek Csaba
sze, 07/28/2010 - 11:34
Permalink
Javasolt adatbányász könyvek