Scope menedzsment: Hogyan mondjuk nemet?
A scope, vagy más néven a terjedelem pontos meghatározása különösen fontos az üzleti intelligencia projektek esetében. Ha nincs jól körülhatárolt scope-ja a projektnek, akkor csak a szerencsén és a projektvezetőkön múlik, hogy a projekt sikeres lesz-e vagy sem. Ezt valószínűleg már mindenki tudja. Úgyhogy most nem is erről szeretnék írni, hanem inkább arról, hogy hogyan mondjunk nemet a menet közben érkező, scope-ot érintő kérésekre.
Ezt is tegyétek még bele légyszi
A laza scope-jú projektek egyik jellemzője, hogy sokszor hangzik el a fenti mondat. Ráadásul ez sokszor olyan embertől jön, akinek nehéz nemet mondani. Nehéz mert épp ő a projekt vezetője, vagy a szponzor, vagy egy olyan prominens személy, akitől így vagy úgy de függünk mi is, és a projektünk is.
Sokszor azért is nehéz nemet mondani, mert mi is tudjuk, hogy a kérés olyan dologra irányul, ami javítana a végleges megoldáson. Javítana, mert mondjuk olyan felhasználó igényt elégítene ki, amivel egy csomó potenciális felhasználót adatpiac felhasználóvá konvertálhatnánk, vagy javítana, mert olyan folyamatot támogatna, amely régóta nincs megoldva a vállalatnál.
Egyszóval nemet mondani sokszor nehéz, de néha mégis meg kell tenni. Meg kell tenni, mert tudjuk, hogy a projekt nyúlásával egyenes arányban csökken a siker valószínűsége. Márpedig ettől félünk. Nagyon félünk. Úgyhogy az alábbiakban összeszedem, hogy hogyan mondhatunk nemet az ilyen csúszást eredményező kérésekre:
I. variáció: „Nem volt része a scope-nak, úgyhogy nem tesszük bele"
Ez olyan nagy tanácsadócéges „hamarabb kellett volna gondolkodnod öcsi" típusú válasz. Nem is szeretjük. Nélkülöz minden fajta rugalmasságot, együttérzést. Mintha nem is egy hajóban eveznénk.
Ugyanakkor azzal is tisztában kell lenni, hogy sokszor, - különösen akkor, ha ez már nem az első kérés - nincs más megoldás. A szállító egy darabig teljesíti a megrendelő minden óhaját, de egyszer el kell következnie annak az időnek, amikor álljt kell parancsolni, mert tudjuk, hogy ha ezt nem tesszük meg, akkor el fog úszni a projekt.
II. variáció: „Oké beletesszük, csak mondd meg, hogy mit vegyünk ki helyette"
Laza scope-ú projekteknél ez is ki szokta verni a biztosítékot: „Hogy-hogy mit vegyünk ki belőle?" - szokot visszajönni az értetlen kérdés.
Ez a variáció azonban már sokkal jobban védhető, mint az előző. Általában ilyenkor már a szállító is tudja, hogy hol vannak a projektben azokak az igények, amelyek kielégítése talán nem is olyan fontos, mint amilyennek a projekt indulásakor tűnt. És valahol a megrendelő is érzi, hogy igaza van a szállítónak: Ahhoz, hogy valami újat be tudjunk emelni a határidő és a költségek módisítása nélkül, valami mást ki kell venni.
III. variáció: „Ebbe a fázisba már nem fér bele, de hozzáírjuk a következő fázis feladataihoz"
Első ránézésre talán ez tűnik a legjobbnak. Lehet mögötte egy udvarias elutasítás is és lehet mögötte egy „tényleg meg fogjuk csinálni, csak támogass minket, hogy legyen következő fázis" felhang is. Ám ez is elsülhet fordítva. Előfordulhat, hogy akiknek ezt mondjuk azok elkezdik terjeszteni, hogy jön a következő fázis és hirtelen ettől lesz hangos vállalat folyosója. Ez aztán szép lassan eljut a menedzsment fülébe, akik értetlenkedve néznek majd, hogy miféle következő fázis?
Összefoglalva: Nemet mondani nehéz. Mégis sokszor meg kell tenni. Az üzleti intelligencia projektek talán legkritikusabb sikertényezője a gyors eredmény ami csak úgy tartható, ha tartjuk mangunkat az kijelölt scope-hoz és nemet momdunk ha kell.
Azt pedig már csak halkan jegyzem meg, hogy ahhoz, hogy nemet lehessen mondani az is kell, hogy legyen a projektnek egy pontosan körülhatárolt scope-ja. Ebben még tudok is segíteni ha kell. De ha nincs jól megfogalmazva a scope, akkor nincs mire nemet mondani...
Kővári Attila - BI projekt
BI & DWH projektvezető képzés
Tudjon meg többet az itt elhangzottakról! Jöjjön el a 2025. február 26.-i BI és adattárház projektvezető képzésre, vagy rendeljen kihelyezett tanfolyamot! Részletek >>
hozzászólás
Pajor Gábor
h, 11/15/2010 - 11:26
Permalink
sohase mondjunk nemet
Molnár Miklós
szo, 11/27/2010 - 13:56
Permalink
scope-management
Molnár Miklós
h, 11/29/2010 - 13:45
Permalink
A nóta vége az lett, hogy
Új hozzászólás