A jövő önkiszolgáló BI világa
Amikor írtam a Cső-t azon gondolkodtam, hogy vajon a stream processing technológiák és a felhő széles körben történő elterjedése milyen hatással lesz a BI és adattárház világra? Vajon a stream-ek csak egy részét képezik majd az adattárház architektúrának, vagy mindent stream-ként fogunk kezelni és real-time adattárházakat fogunk építeni?
Képzeljen el egy olyan világot, ahol a felhasználók nem adatot kapnak, hanem hozzáférést egy olyan csőhöz, amin keresztül az adatok folyamatosan áramlanak. Belenézhetnek ebbe a csőbe, kivehetik belőle azokat az adatokat, amik nekik kellenek és letárolhatják olyan formában, amilyen formában az elemzéseikhez szükséges. Mint ahogy az áramot használjuk: Rácsatlakozunk a központi vezetékre, kiveszünk belőle annyi áramot, amennyi kell és azt arra használjuk amire akarjuk.
- Lesz aki csak real-time elemzéskere használja a csövön átfolyó adatokat, majd miután végzett az elemzéssel kiönti őket.
- Lesz aki idősort épít majd belőlük és eltárolja azokat.
- És lesz aki csak figyeli a csövet és ha olyan infó jön ami értékes, akkor gyorsan kiveszi magának. A csövet figyelve ugyanis sokkal könnyebben és sokkal gyorsabban kinyerhető a kincset érő információ mint amikor már benne van egy hatalmas adattengerben és ott kéne megtalálni, onnan kéne kipecázni.
Ebben a világban az IT szerepe annyi lenne, hogy biztosítsa az adatok áramlásához szükséges csövet, hozzáférést biztosítson a csőhöz, a cső végén kifolyó adatokat tárolja, és a felhasználók számára hozzáférhetővé tegye.
Utópisztikus? Egy ponton igen. Ma még az is utópisztikus, hogy a felhasználóknak csak adatokat adunk, amit ők önkiszolgáló módon használnak fel. Ehhez képest valóságos evolúciós ugrás az, amikor már adatot sem kapnak, csak hozzáférést egy csőhöz, amin keresztül nagy sebességgel áramlanak a vállalat adatai, és amiből saját vezetékeiken keresztül elszállíthatják magukhoz az adatokat és gondoskodhatnak azok tárolásáról, elemzéséről.
Összefoglalva: A kezdet kezdetén még csak riportokat kértek a felhasználók az IT-tól. Később már nyers adatot kértek aztán ha az is kevésnek bizonyult, akkor jön a hozzáférés kérése az adatok forrásához, rendszerek adatbázisához, adattárházakhoz. Itt tartunk most, de el fog jönni az idő amikor már ez is kevés lesz és az elemzők egy csoportjának a rendszerek közti adatáramlást biztosító csőhöz kell majd hozzáférést adnunk...
Kővári Attila - BI projekt
hozzászólás
Gollnhofer Gábor
h, 02/08/2016 - 17:36
Permalink
Szia Attila! Azért ez egy
Kővári Attila
h, 02/08/2016 - 20:07
Permalink
Jogos, nem fejtettem ki az egészet...
Gollnhofer Gábor
szo, 02/13/2016 - 11:28
Permalink
Köszi a
Új hozzászólás