Növekedési kényszer
Van egy nagyon nagy hajtóerő, egy láthatatlan kéz, ami a versenyszférát a BI/adatelemzés irányába tereli. Ez az állandó növekedési kényszer. Évről évre jobbnak, olcsóbbnak, hatékonyabbnak kell lenni. És ehhez kellenek az adatok, kell a múlt, amihez képest jobbnak kell lenni.
Nemrég egy termelővállalatnál jártam. On-the-job tréninget rendeltek, saját adaton hozott problémákat oldottunk meg. De valami nem stimmelt…
A gyár kb. kétéves lehetett, mindenhol a legmodernebb technológiák, jól képzett szakemberek, legújabb szoftverek, nagyon precíz folyamatok. Lehetett látni, hogy minden rendben van. Meg is kérdeztem, hogy mit várnak? Hol fogunk tudni a termelés hatékonyság javítani egy olyan gyárban ami két éve működik?
El is mondták, hogy ők is úgy érzik, hogy minden rendben, csakhogy olyan szerződést kötöttek a megrendelőkkel, hogy minden évben 5%-kal csökkenteniük kell az árat. Tehát ugyanazt az alkatrészt jövőre 5%-kal olcsóbban kell adniuk a megrendelőnek. Úgyhogy azt várják, hogy találjunk valamit, mert találni kell valamit, amivel csökkenthetők a költségek.
Legnagyobb meglepetésemre találtunk is. Először a selejteket elemeztük, abban bízva, hogy csökkenteni tudják a selejtek számát. Ez zsákutcának bizonyult, viszont elemzés közben a szakértők észrevették, hogy a selejtek nagy százalékáról már a termelés közben is látszik, hogy abból a végén selejt lesz. És ha a selejtek számát nem is tudják csökkenteni, de ha ezeket a félkészeket kiveszik a gyártásból, akkor
- nem kell még több műveletet végezni vele, nem kell beleépíteni és felhasználni hozzá még olyan anyagokat, amelyek a végén úgyis a kukába mennek,
- És nem kell a végén a selejtből kiműteni a még használható alkatrészeket, hogy mentsék ami menthető
Persze ezzel nem váltják meg a világot. Az amúgy is alacsony selejtszám költségén tudnak egy kicsit csökkenteni. Megtakaritanak vele néhány 10 milliót évente. De egy ötszázzal repesztő sportkocsi végsebességén javitani 5 százalékot, pokolian nehéz feladat. Itt már nincsenek megérzések, itt már kellenek az adatok és fontossá válik azok elemzése. És a BI ekkor mutatja meg igazán az erejét.
Kővári Attila - BI projekt
Új hozzászólás