Bunkernapló 7.
Március 8.
Megjön az első 10 fős regisztráció a Power Pivot videókurzusra. Nagyon sokat szenvedtem anno azzal, hogy lehessen csoportosan jelentkezni, tudjak csoportos kedvezményt adni, megoldjam hogy olyan ember regisztrálhassa a résztvevőket, aki nem vesz részt a tanfolyamon, stb. Ezt ugyanis a tanfolyami rendszerek egyike sem tudta kezelni. Olyan világra lettek kitalálva, ahol magánszemélyek, áfás számla igény nélkül vesznek egy tanfolyamot, amit bankkártyával azonnal ki is fizetnek. Háát a nagyvállalati világ nem ilyen hely…
De szerencsére ezt tudtuk, úgyhogy olyan rendszert építettünk, ami a nagyvállalati igényeknek, szokásoknak, szabályozásnak megfelel. És ilyenkor nagyon nem bánom, hogy sok időt és energiát öltünk abba, hogy a nagyvállalatok is könnyen tudjanak tanfolyamot vásárolni.
Március 11
A totális zárás (nincs iskola, boltok zárva) és az oltások gyorsításának ígérete reményt kelt. Most először bízom benne, hogy a nyár elejére már minden korlátozás megszűnik, úgyhogy lefoglalom a termet a következő élő Power BI workshopra. A dátum: május 26
Március 18
Tegnap lezárult egy projekt, és most megint szabad vagyok. Az kihelyezett képzések a szigorítások miatt tolódnak, a szerződött projektek indulása csúszik, úgyhogy nekiugrok a következő videókurzusnak. Két témán vacilálok: Az egyik a historikus stage, mint a modern adatarchitektúrák alapja, a másik a Power BI Best Practice (haladó) tanfolyam. Mindkettőnek nekiugrottam már egyszer…
A historikus Stage-dzsel nagyon jól állok, de nagyon nem találok még fogást a mélységén. Mennyire legyen technikai? Milyen mélyre menjek? Amit eddig csináltam az talán túl mély, és ha ilyen mélységgel akarom kidolgozni az egészet, akkor még sok van hátra. Sok-sok kérdőjel…
A Best Practice Power BI tanfolyamnak is nekiugrottam már egyszer, majd a fejlesztés közben irányt váltottam, és megcsináltam a Tabular Inside-ot, ami az adatbáziskezelő belső működését taglalja. Az ok akkor az volt, hogy a legjobb gyakorlatok elmagyarázásához el kell magyaráznom az adatbáziskezelő belső működését is, így ez a tanfolyam született meg először. De a Best Practice Power BI tanfolyammal is jól állok. A mélység itt is kérdéses, de ez jól darabolható: Egy best practice, egy lecke.
És van még egy restanciám is. A szolgáltatás oldalak rendberakása. Ez az utolsó restanciám arról a feladatlistáról, amit tavaly ilyenkor behoztam a bunkerba. Csak emlékeztetőül: olyan feladatok voltak a listán, mint a weboldal rendberakása, az első videókurzus elkészítése, stb. És erről a listáról már mindent kihúztam. Ezt kivéve… Óriás boldogság lenne kihúzni ezt az utolsó feladatot és széttépni ezt a listát. De ezzel nagyon nincs kedvem foglalkozni. Úgyhogy ezt még hagyom, és eldöntöm, hogy a Power BI Best Practice tanfolyam fejlesztésével fogok foglalkozni.
Március 22
Közhírré akarom tenni, hogy hosszú szünet után május 26.-án lesz a következő élő Power BI workshop, de annyira katasztrofálisak a halálozási számok, hogy már magam sem hiszem el, hogy vége lesz ennek egyszer… A termet lefoglaltam, de nem kommunikálom a dátumot. Még várok. Minden hír arról szól, hogy megdőlt minden negatív fertőzési és halálozási rekord. Ebben a környezetben nem tartom etikusnak arról beszélni, hogy találkozzunk személyesen egy tanfolyamon. Mégha hiszem is, hogy május végére minden rendben lesz. Úgyhogy inkább csendben maradok.
Március 23
Deja vu-m van… Írom a Power BI Best Practice tanfolyamot és belekezdek a következő best practice lecke kidolgozásába, aminek a címe: Az adatmodell legyen csillagsémás… Na most ezzel mit kezdjek? Meséljek általánosságban a csillagsémáról? Ennek nem sok értelmét találom. Vagy csináljak a Tabular Inside tanfolyam mintájára egy csillagsémás adatmodellezés minitanfolyamot? Alacsonyan lógó gyümölcsnek tűnik, mert jó 8-10 éve még tartottam csillagsémás modellezésről kihelyezett képzéseket a nagyvállalatoknak, megvannak a diák, egyszerű lenne aktualizálni azt. De kell ilyen mélység? És ad azonnal használható tudást? Sok-sok kérdőjel…
Március 25
Nem fogom megúszni a csillagsémás modellezés tanfolyamot. Egész egyszerűen nem lehet kikerülni. Ez a best practice-ek alapja. Ha jó az adatmodell, akkor könnyű DAX measure-öket írni, jó a performancia, felhasználóbarát az adatbázis. Mindenhol szembe jön. Nem tudom nélküle elmagyarázni, hogy a best practice miért best practice. Annak pedig nem találom értelmét, hogy csak szajkózom „ez a best practice, ezt használjátok. Miért? mert ez a best practice…” Úgyhogy el is dőlt. Ha meg akarom csinálni a best practice tanfolyamot, akkor előtte meg kell csinálni az adatmodellezés tanfolyamot
Március 29
A mai napra tervezett nyitás és a korlátozó intézkedések lazításának bejelentése elmarad. Katasztrofálisak a halálozási számok. Újabb hosszabbítás. Immáron nem időponthoz kötve, hanem átoltottsághoz. Akkor beszélhetünk nyitásról, ha az átoltottság eléri a 2,5 millió főt. Most 1,8 millió környékén járhatunk, napi 100 000 oltás kapacitással számolva 1 hét múlva ilyenkor már kezdődhet a lazítás. Meglátjuk.
Március 30
A következő 1 hónapra fullon vagyok újra. 3 céggel állapodtam meg a héten, 2 ajánlatom még elbírálásra vár és van egy futó projektem. Nem tudom, hogy ez már a csúcsidőszak előjele-e, de a 2008-as válságnak hasonló volt a forgatókönyve: A kirobbanás után egy évig totális leállás, majd utána indul az élet.
Szerencsére van már tapasztalatom a válságokkal, úgyhogy készültem rá, hogy így lesz. Ezért akartam minden szálat elvarrni, hogy amikor beindul a roham, ne kelljen foglalkozni velük, ne húzzanak vissza. És ezért is szakítottam az eddigi tanfolyamfejlesztési technikával és álltam át egy olyan módszertanra, ami bár több időt igényel, de lehet hulladékidőben is fejleszteni. Azaz, ha valahol leállás van, akkor elő tudom venni az anyagot és egy hónap után is tudom folytatni ott, ahol abbahagytam. Nem kell azon gondolkodni, hogy hol hagytam abba, mit mondtam el eddig, stb. Meglátjuk majd, hogy beválik-e, de a korábbi válságból is maradtak még befejezetlen tanfolyamaim, amit az idő hiányában sosem fejeztem be. Ezt el akarom kerülni, és inkább lassabban haladva, összességében több energiát beletolva fejlesztek, de mindenképpen eredménnyel szeretném zárni a fejlesztést. Nem hagyni megromlani, elavulni a témákat.
Április 7
Megvan a 2,5 millió beoltott, kezdődik a nyitás. Nyithatnak a szolgáltatók, 8 helyett este tízig lehet lenni az utcákon, de a gyerekek még nem mehetnek iskolába. Bár lazításnak hívják, az 1 ember / 10 négyzetméteres új korlátozás szerintem szigorítás. Kíváncsi vagyok, hogy átveszik-e ezt a policy-t a nagyvállalatok például a kihelyezett képzésekre, meetingekre…
Április 9
Megjelennek az újabb lazítási tervek. 3 millió beoltottnál lesz újabb döntés, de a mostani tervek szerint május végére, június elejére visszaállhat a vírus előtti állapot. Meglátjuk. Állítólag nyáron már koncertekre is tudunk menni… Legyen így.
Április 13
A Power BI adatmodellezős tanfolyam fejlesztése lassul. 1) Az ügyfeles projektek miatt nincs idő a fejlesztésére 2) A korábbi csillagsémás tanfolyam leporolása kevés lesz. Hiába szajkózza ma már mindenki, hogy a csillagsémás modellezés a Best Practice Power BI alá, vannak kivételek bőven. A csillagsémás modellezés a relációs adatbáziskezelőkre lett kitalálva, a Power BI adatbáziskezelője pedig egy oszlopalapú adatbáziskezelő. Nincs semmilyen hatása a technológia változásának? Vajon tényleg egy az egyben másolhatjuk a relációs adatbáziskezelőnél tanultakat? Kétlem.
Az első, ami eszembe jut, hogy anno, talán 2014 környékén mekkora döbbenet volt, hogy az oszlopalapú adatbáziskezelő milyen gyorsan vissza tudja adni egy tetszőleges időpontra az élő szerződések számát. Mi szükség van a pillanatfelvételek tárolására, ha az adatbáziskezelő baromi gyorsan kiszámolja a záróállományt? Semmi. Mi szükség van a csillagsémás modellezés alapját képző pillanatfelvétel (snapshot) típusú ténytáblákra? Semmi…
Aztán jött a következő probléma: Az eltérő granularitású ténytáblák összekapcsolása konform dimenziókkal. A csillagsémás modellezés ad rá megoldást, ez Power BI-ban használható is, ráadásul a teljesítménye is jó, de pocsék felhasználói élményt nyújt… Lehet hogy itt is le kéne térni a Kimballi útról? Megoldás van, az iskolapéldák működnek, de ezek valós problémák megoldása közben elhasalnak…
Mégsem olyan alacsonyan lógó gyümölcs ez az adatmodellezős tanfolyam…
Április 24
Hétvége. Újra erőt veszek magamon, hogy a tavaly ilyenkor összeállított feladatlistámat rendbe tegyem. Már csak egy olyan tétel van rajta, amit nem csináltam meg róla: A szolgáltatás oldal rendbe tétele. Veszek egy nagy leveőt, megnyitom a linket, éééés….
Nincs az az isten, hogy ma ezzel foglalkozzak. Elgondolkodom rajta, hogy vajon hányan kattintanak rá? Meg tudnám nézni a statisztikákban, de mit érnék vele? Aztán elgondolkodom azon, hogy hány ügyfelem jött hozzám a szolgáltatás oldalakról? Őőőőőő. Szerintem egy sem… Akkor minek?
„Lángelme…”
Letörlöm az egész szolgáltatás oldalt…. Az ügyfelek úgysem ezen keresztül jönnek. Se időm, se kedvem rendbe rakni. Pusztuljon. Gyorsan egy fénykép mementónak, és törlés? Yes, Yes, Yes. Feladatlistáról kihúz, óriásboldogság. Lett pár szabad napom. Szabad nap! Te jó ég! A szabad nap olyan, hogy arra használhatom amire csak akarom. Hogy ez eddig miért nem jutott eszembe?
Ha valaki számolt már fel éves feladatlistát, akkor tudja, hogy most mennyire boldog vagyok… Még akkor is, ha titkon sejtem, hogy kell majd szolgáltatás oldal. De egy évig nem fogok foglalkozni vele, úgyhogy Hawaii DJ napfény. Irány a szabad.
Április 25
Hideg van még mindig. Lassan itt a május és alig volt még nap, amikor meghaladta volna a hőmérséklet a 15 fokot. A covid nem csak a szabadságot rabolta el, hanem a tavaszt is. Az idén az is elmaradt, ahogy tél sem volt… A kocsmák, éttermek még nem nyithatnak, de a teraszokon már engedik a fogyasztást, úgyhogy lemegyünk páran legurítani egy friss, csapolt sört. Már az idejére sem emlékszem, hogy mikor ihattunk utoljára frissen csapolt sört…
Április 28
Van pár lyukas órám, úgyhogy tolom egy kicsit az adatmodell tervezős tanfolyam szkripjét. A téma: eltérő granularitású adatok összekapcsolása. Iskolapéldák vannak a weben, de azok egy kapcsolatra működnek, valós üzleti problémákra nem. És ha őszinte vagyok magammal szemben, akkor nem is tudom a megoldást. Illetve megoldást tudok adni rá, de az kicsit sárga, kicsit savanyú. Nem az igazi. Kerülőút, amivel az adatbáziskezelő funkcionális hiányosságait próbáljuk befoltozni. A többdimenziós SSAS adatbáziskezelőnek ezer éve van egy IgnoreUnrelatedRelations tulajdonsága, amit átbillentve a probléma játszi könnyedséggel megoldható. Csakhogy ilyen még nincs az SSAS Tabularban…
És itt egy kicsit elbizonytalanodok, mint annyiszor termékfejlesztés alatt. Kell-e ez a mélység? Ha azonnal használható tudást akarok adni, akkor kell. De bejönnek-e majd az emberek?
A Tabular Inside tanfolyam tapasztalata egyértelműen az, hogy az már túl mély. Ha megnézem kik jelentkeztek rá eddig akkor azt tapasztalom, hogy szinte kizárólag olyanok, akik már profik, vagy a BI szakma csúcsát képviselik. Nem azok a kezdők, akik egy kicsit jobbak akarnak lenni. És bár nekik készítettem, utólag belátom, hogy nekik ez még egy kicsit erős...
Április 30
Megkapom az oltást, megvan a 4 millió első beoltott, holnaptól újabb lazítások a kijárási korlátozásokon. Immáron éjfélig lehetünk az utcákon, kinyitnak az éttermek belső terei, igaz csak a beoltottak számára. Ez azt jelenti, hogy meg tudom tartani az a május 26.-ra tervezett ÉLŐ Power BI workshopot, bár az üzleti rendezvények továbbra is tiltólistán vannak…
Május 18
Ma megtelt a Power BI tanfolyam, idő előtt le kellett zárni a regisztrációt. Már az idejét sem tudom megmondani, hogy mikor volt az utolsó nyílt képzés… Nagyon várom már. Élő képzés, networking, közös ebéd egy étteremben, kávézgatás egy kávézóban... Egyiket sem csináltam már nagyon rég óta...
Május 23
Az utolsó nap a bunkerban. Holnap kiköltözök.
Mától már nem kell maszkot hordani az utcán, és megszűnik a kijárási korlátozás is. Az ügyfeleim jelentős részénél keddtől újra lehet dolgozni az irodában.
Kisebb megszakításokkal majd 14 hónapot töltöttem a bunkerben. Érdekes szakasza volt a z életemnek. Sok mindent megváltoztatott, sokmindenre máshogy gondolok már, mint COVID előtt. És én is sokat változtam. A bunkerhónapok alatt megnőtt például a hajam, úgyhogy akivel nem találkoztam, az lehet hogy már meg sem ismer. A múltkor például egy adattárház meetingen illendően bemutatkoztam és az egyik résztvevő rá is kérdezett, hogy ez valami vicc? Ők ilyen néven egy Power BI szakértőt ismernek. Én meg mentegetőzhettem, hogy én vagyok az, és hogy értek az adattárházhoz is. De láttam, hogy nem győztem meg őket…
Úgyhogy ha majd személyesen is találkozunk valahol, akkor ne ijedjen meg, én leszek az, csak a bunkerhónapok alatt megnőtt a hajam :-)
Szóval holnap kiköltözök a bunkerből. Viszek mindent, de a félkész tanfolyamokat itt kell hagynom sajnos. Annyira sok munkám van, hogy nem tudok velük foglalkozni. Sajnálom, mert nem sok hiányzik már a befejezéséhez, de egész egyszerűen nem tudok most időt szakítani rá. Azzal vigasztalom magam, hogy jó helyen lesz itt. Ha lesz egy kis időm, akkor majd lejövök ide a bunkerbe, bezárkózok és folytatom a fejlesztést.
Azért a végére megszerettem egy kicsit a bunkeréletet. Nem élnék itt. Nem is akarok itt élni. De jó néha magamra húzni a bunkerajtót és fejleszteni. Elvárások nélkül, azt fejleszteni amiben örömöm lelem…
De holnaptól új élet kezdődik. A keddet végig egy ügyfelemmel fogom tölteni (személyesen!) szerdán élő Power BI workshop 9 motivált résztvevővel, csütörtökön-pénteken pedig a Power Pivot videókurzushoz tartok konzultációs napokat. Utána héten BI stratégiát alkotunk, van még egy befejezés alatt álló Power BI munkám, néhány személyes jelenlétet igénylő on-the-job képzésem, aztán jönnek a hosszabb projektek.
Az élet utat tör magának és szépen lassan visszaáll minden a normális kerékvágásba. És bár tornyosulnak a viharfelhők az újabb vírusmutációk miatt, de ezzel most nem törődünk. A híddal majd akkor kezdünk el foglalkozni, ha odaérünk a folyóhoz.
Kedves Naplóm,
Ez volt az utolsó bejegyzésem a bunkernaplóba. Holnap kiköltözök, de ezt a naplót itt hagyom az utókornak.
Viszlát bunkerélet!
Kővári Attila - BI projekt
Új hozzászólás