A módszertanok fontosságáról
Egy BI vagy adattárház bevezetés során mindenki módszertanok mentén halad. Vagy használja Ralph Kimball, Sid Adelman vagy mások bevezetési módszertanát, vagy használja a saját módszertanát. Mi is így teszünk. Van egy Kimball módszertanából a hazai igényekre szabott BI bevezetési módszertanunk. (Megj: Akinek mi építettünk döntéstámogató rendszert, vagy aki járt már a BI és adattárház projektvezető képzésen az már láthatta e módszertan elemeit.)
A módszertan hosszú évek alatt alakult ki, létrejöttét a folyamatos hatékonyságnövelési cél vezérelte. Tudatosan 7 éve fejlesztjük. Templéteket dolgoztunk ki, minden egyes projekt után összeülünk és levonjuk a következtetéseket: Megbeszéljük mit kellett volna másképp csinálnunk, ha most kezdenénk bele, akkor hogyan csinálnánk, mi az amit alulterveztünk és miért, stb. Ökölszabályokat dokumentálunk, fejlesztési irányelveket dolgozunk ki, általánosan használható komponenseket fejlesztünk ki, stb.
Egyszóval van egy jól működő módszertanunk. De ez a módszertan is - akárcsak más módszertanok - csak akkor működnek jól, ha minden elemén végigmegyünk a bevezetés során. Lépésről lépésre haladva. Ha ugyanis egy elemét kihagyjuk akkor az nagy valószínűséggel vissza fog ütni valahol. A tervezés pillanatában még nem tudjuk hogy hol, de az átadáskor vagy az üzemeltetés alatt már pontosan meg fogjuk tudni mondani.
Hagy mondjak néhány tipikus példát: „húzzuk ki a ... feladatot a projektfeladatok közül", „felesleges felmérni az üzleti felhasználók igényeit", „nincs szükségünk stabilizációra" és még sorolhatnám.
Csakhogy ezen feladatok elvégzésére szükség van. Kis projektek esetében elég csak végigfutni rajtuk, de szükség van rájuk. Olyan nincs, hogy nem kell. Olyan van, hogy nem akarnak fizetni érte, de olyan nincs, hogy nem kell megcsinálni. Valakinek meg kell csinálni. Ha ugyanis nem csináljuk meg és a projekt végén valahol visszaüt majd, akkor senkit nem fog érdekelni, hogy a megrendelő projektvezetője húzta ki a feladatot a listából. Ahogy az sem fog érdekelni senkit, hogy a szerződésben benne van az „Amennyiben a megrendelő célszerűtlen vagy szakszerűtlen utasítást ad ..." kezdetű mondat. Azért mert szerződésszerűen teljesítettünk, még nem jelenti azt, hogy a BI vagy adattárház rendszer sikeres is lesz. A siker kulcsa a mi kezünkben van. Nekünk kell okosnak lennünk és meggyőznünk erről az érdekelteket.
Kővári Attila - BI projekt
hozzászólás
Medve Anna
k, 02/05/2013 - 08:37
Permalink
A módszertanok fontosságáról
Pajor Gábor
k, 02/05/2013 - 08:58
Permalink
minőség?
Molnár Miklós
k, 02/05/2013 - 12:30
Permalink
Módszertanok fontosságáról
Új hozzászólás